Informačné technológie vo verejnej správe v roku 2025 a kontrola verejného obstarávania
Pro Seminar, s.r.o. Vás pozýva na seminár
Informačné technológie vo verejnej správe v roku 2025 a kontrola verejného obstarávania
8.-9. apríl 2025
Digitálna transformácia spoločnosti nie je len o technologických postupoch a inovácii, ale ide v prvom rade o strategickú výzvu, vyžadujúcu koordinované úsilie na úrovni štátu, samospráv, podnikateľského sektora, a tiež odborníkov z oblasti IT. V súčasnosti predstavuje jednu z kľúčových priorít Slovenska, ktorá bude v nadchádzajúcich rokoch stredobodom diskusie.
Aké výzvy a príležitosti nás čakajú v roku 2025? Ako efektívne realizovať digitálne projekty financované z Plánu obnovy a odolnosti či Programu Slovensko? Aké legislatívne zmeny ovplyvnia IT sektor a verejné obstarávanie?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovie 2-dňový odborný seminár, na ktorý Vás srdečne pozývame a ktorý prinesie aktuálne informácie, praktické skúsenosti a diskusiu s odborníkmi z oblasti nielen štátneho IT, verejného obstarávania a finančnej kontroly.
Cieľová skupina:
verejní obstarávatelia, záujemcovia a prijímatelia pomoci z fondov EÚ, zamestnanci verejnej správy, samosprávy, uchádzači vo verejnom obstarávaní – profesionáli v oblasti IT zo spoločností, ktoré dodávajú informačné technológie, konzultanti vo verejnom obstarávaní, advokáti a ďalší záujemcovia
Program seminára
8. apríl 2025
Digitálne výzvy Slovenska v roku 2025 – stratégia, legislatíva a projekty /Mgr. Milan Ištván/
• Aktuálne témy digitalizácie spoločnosti na Slovensku v roku 2025 (eGovernment, kybernetická bezpečnosť, inteligentné mestá a regióny…)
• Vnútroštátny plán digitálnej dekády SR ako východisko? Aké sú naše slovenské ambície?
• Stav implementácie digitálnych projektov z Plánu obnovy a odolnosti (POO) a z Programu Slovensko (PSK), aktuálne a pripravované výzvy a národné projekty
• Hlavné výzvy pri implementácii IT projektov vo verejnej správe
Štátne IT a jeho nákup – kam sme sa posunuli a kde naopak zaostávame /Lektor: Mgr. Kristián Hodossy, PhD/
• Vendor lock-in – kedy je problémom a kedy prirodzeným dôsledkom vývoja IT (predmetom bude viacero aspektov vendor lock-in, právny, dátový dokumentačný, personálny a architektonický)
• Ako správne a vhodne obstarávať licencie a na čo dávať pozor (predmetom tejto témy bude licenčná správa štátu, obstarávanie licencií, dostupnosť rôznych platforiem a foriem VO)
• IT role a služby ako atypické komodity na trhu IKT a ich obstarávanie (demonštrácia obstarávania IT rolí, analýza jednotky ako je „manday“ vo svete obstarávania IKT)
• Prečo verejných obstarávateľov straší „cloud“ ? (téma nákupu cloudu počnúc fázou prípravy až po implementáciu)
• Aktuálna legislatíva na úseku ITVS a realizácia IT projektov na Slovensku
Chyby v IT zákazke v ostatnej rozhodovacej praxi a ich riešenie /JUDr. Marek Griga/
• Opis predmetu zákazky
• Podmienky účasti
– primerané skúsenosti a prax,
– experti „vianočné stromčeky“,
– definovanie ekvivalentov certifikátov
• Kritériá na vyhodnotenie ponúk
– čo je vhodné, a
– čo nie je vhodné
9. apríl 2025
Program Slovensko vo svetle kontroly verejného obstarávania /Mgr. Robert Kramár/
• Základné pravidlá pre vôbec možnosť vykonať kontrolu
• Spôsoby komunikácie a samotné podanie žiadosti o kontrolu alebo posúdenie zo strany prijímateľov
• Kontrola na základe rizikového prístupu – riziková analýza
• Situácia na trhu v oblasti predbežného zapojenia a konfliktu záujmov a s tým spojené finančné opravy
Finančné korekcie pri dotáciách – kde je hranica oprávnenej korekcie a ako na ňu reagovať?
Prehľad najnovšej rozhodovacej praxe v oblasti finančných opráv /JUDr. Marek Šmid, LL.B./
• Uloženie finančnej opravy (korekcia) nie je potešujúce ani pre prijímateľa, ani pre poskytovateľa. Korekcia je spravidla výsledkom nezrozumiteľnej komunikácie medzi týmito stranami a neefektívneho „tlačenia na pílu“
• V akých situáciách a dokedy môže poskytovateľ uložiť korekciu? Pred vyplatením, alebo po vyplatení dotácie?
• Ako zistiť, že sa schyľuje ku korekcii? Spustiť ju môže len poskytovateľ, alebo aj iné orgány? Ako dať preskúmať súdom protokol ÚVO, ktorý spôsobil prijímateľovi korekciu?
• Ako komunikovať s poskytovateľom, ak je korekcia už uložená? Je možné sa proti nej efektívne brániť a zároveň si zachovať korektný vzťah s poskytovateľom?
• Prehľad najnovšej judikatúry v oblasti finančných opráv
• Obsahové a formálne nástroje na predchádzanie korekciám
• Ako to funguje v zahraničí?
Prednášajúci:
Mgr. Milan Ištván – je prezidentom občianskeho združenia Partnerstvá pre prosperitu (PPP), ktoré sa venuje podpore informatizácie spoločnosti na Slovensku. Tejto téme sa začal venovať v rokoch 1998-2002, keď bol poslancom NR SR a spolupredkladal zákon o elektronickom podpise, presadzoval liberalizáciu telekomunikačného trhu či podporoval projekt Infovek…
V súčasnosti je členom Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy a jednotný digitálny trh, Monitorovacieho výboru pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra (OPII), Riadiaceho výboru pre Prioritnú os 7 „Informačná spoločnosť“ OPII a Partnerstva pre politiku súdržnosti 2020+, príprava SR na programové obdobie EÚ 2021-2027 s dôrazom na vybrané ciele politiky súdržnosti (Inteligentnejšia Európa, Prepojenejšia Európa), východisková pozícia SR, základné podmienky, harmonogram prác. Vznik Pracovnej skupiny pre digitálnu konektivitu na ÚPVII. Je členom viacerých pracovných skupín venujúcich sa eGovernmentu, Broadbandu či implementácii fondov EÚ v digitálnej oblasti.
Mgr. Kristián Hodossy, PhD. – pôsobí ako riaditeľ odboru stratégie informačných technológií verejnej správy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, staronového útvaru, ktorý zodpovedá za kompetencie orgánu vedenia informačných technológií verejnej správy. Kompetenčne zodpovedá za strategické aspekty informatizácie verejnej správy medzi inými IT architektúru, IT governance, licenčnú politiku ako aj dodržiavanie hodnoty za peniaze v tejto oblasti. Štátnemu IT sa venuje od roku 2018 kde postupne manažoval témy ako nákup licencií Microsoft, Oracle, IBM, tému vendor lock, pravidlá prevádzky ITVS ako aj tému cloud computingu. Predsedá pracovnej skupine nákup IT vo verejnej správe, vystupuje v mene ministerstva v pracovnej skupine o koordinácii využívania cloudových služieb naprieč verejnou správou v členských štátoch EU. V štátnej správe sa spolupodieľal na úspešnej implementácii projektu riadenia IT aktív a je tiež spoluautorom Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy z roku 2021. Pôsobil tiež v akademickej sfére, kde sa venoval téme autorského práva v podmienkach e-governmentu a informačných technológií.
JUDr. Marek Šmid, LL.B. – zakladateľ a partner advokátskej kancelárie Grand Oak so sídlom v Bratislave, ktorá sa venuje právu verejného sektora. Špecifickej agende finančných korekcií sa intenzívne venuje viac ako 10 rokov. Za základný nástroj jeho úspechu pri zastupovaní klientov v konaniach o korekciách považuje schopnosť rozumieť pohľadom a možnostiam prijímateľa, ako aj poskytovateľa a vedieť tieto postoje komunikovať zrozumiteľne a efektívne. Pôsobí aj v rozkladovej komisii Úradu pre verejné obstarávanie. Akademicky pôsobí na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity a na University of Westminster, Londýn a vo viacerých lektorských organizáciách na Slovensku a v zahraničí. Vyštudoval právo na Slovensku, Veľkej Británii a Francúzsku.
Mgr. Róbert Kramár – pôsobí na Úrade pre verejné obstarávanie v pozícii riaditeľa odboru Sprostredkovateľský orgán pre Program Slovensko, ktorý bude mať na starosti kontrolu verejného obstarávania v rámci programového obdobia 2021-2027. Od roku 2019 pôsobil na Úrade pre verejné obstarávanie ako zástupca riaditeľa odboru dohľadu pre konania o námietkach. Pred pôsobením na Úrade pre verejné obstarávanie pracoval ako metodik pre verejné obstarávanie na Centrálnom koordinačnom orgáne rovnako ako aj manažér verejného obstarávania na odbore verejného obstarávania. Vo verejnom obstarávaní sa zaoberal nastavovaním pravidiel pre eurofondové zákazky a nákupu IKT, aj v súčasnosti je členom pracovnej skupiny nákupu IKT ako i koordinačného výboru pre kontrolu verejného obstarávania v oblasti eurofondov.
JUDr. Marek Griga – konzultant so špecializáciou na právo verejného obstarávania, právo informačných a telekomunikačných technológií a právo duševného vlastníctva. Počas dlhoročnej praxe nadobudol rozsiahle skúsenosti s obstarávaním významných projektov v oblasti dopravy, infraštruktúry a informačných technológií, ako i prípravy ponúk, v zmluvnej agende v oblasti práva verejného obstarávania ako aj práva IKT, niekoľko rokov sa venuje aplikačnej praxi v oblasti revíznych postupov verejného obstarávania, či správnych žalôb. Je autorom desiatok článkov z oblasti verejného obstarávania a spoluautorom Veľkého komentára k zákonu o verejnom obstarávaní, ako i viacerých publikácií zameraných na verejné obstarávanie.
Miesto konania:
Hotel Hradná brána****
Muránska 1062/15, 841 10 Bratislava-Devín
Dátum konania: 8.-9.4.2025
*Uzávierka záväzných prihlášok: 4.4.2025
Registrácia účastníkov 8.4.2025 začne o 9:30 hod., odborný program od 10:00 hod., plánované ukončenie seminára je o 17.00 hod.
Registrácia účastníkov 9.4.2025 začne o 8:30 hod., odborný program od 9:00 hod., plánované ukončenie seminára obedom o 13:00 hod.
Účastnícky poplatok: 270,60 € s DPH / (220 € bez DPH)
- V účastníckom poplatku je zahrnuté občerstvenie – 3x coffee break, 2x obed, občerstvenie, pracovný materiál v elektronickej forme a náklady na organizačné zabezpečenie seminára
- Bezplatné parkovisko, Wi-Fi
- Možnosť individuálneho ubytovania v hoteli – Rezervácie: hotel@hradna-brana.sk; telefón: +421 940 944 335
- Organizátor si vyhradzuje právo ukončiť registráciu účastníkov pred stanoveným termínom uzávierky prihlášok/objednávok, ak počet prihlásených účastníkov presiahne kapacitné možnosti, o čom upovedomí záujemcov e-mailom
- Platbu účastníckeho poplatku je možné realizovať len bankovým prevodom alebo vkladom na uvedený účet
- Zálohové faktúry nevystavujeme, účastnícky poplatok je treba uhradiť najneskôr do termínu 3.4.2025. Zúčtovacia faktúra bude doručená v elektronickej forme v zákonnej lehote.
- Platbu účastníckeho poplatku je možné realizovať len bankovým prevodom alebo vkladom na uvedený účet
Údaje pre úhradu účastníckeho poplatku:
IBAN: SK23 1100 0000 0029 4309 1058
SWIFT/BIC: TATRSKBX
Variabilný symbol: IČO prihlasovaného subjektu / zamestnávateľa
Časový harmogram:
8.4.2025 (utorok)
09:30 – 10,00 registrácia
10:00 – 11:20 úvod a prednáška
11:20 – 11:40 prestávka
11:40 – 12:30 prednáška
12:30 – 13:30 obed
13:30 – 14:30 prednáška
14:30 – 14:45 prestávka
14:45 – 15:45 prednáška
15:45 – 15:00 prestávka
15:00 – 17:00 prednáška
9.4.2025 (streda)
08:30 – 09:00 registrácia
09:00 – 11:00 prednáška
11:00 – 11:20 prestávka
11:20 – 13:00 prednáška
13:00 obed, záver
Registrácia, informácie a otázky
info@proseminar.sk
halmesova@proseminar.sk
+421 905 690 581
+421 948 019 994
Bude vyhotovovaný video záznam z tejto akcie a bude možné si ho zakúpiť?
Dobrý deň,
video záznam z podujatia nebude vyhotovený, je možné sa zúčastniť iba prezenčnou formou.